Перша допомога при дихальній непрохідності
Непрохідність дихальних шляхів — це стан порушення дихання, яке обумовлене потраплянням стороннього предмета у дихальні шляхи постраждалого.
Найчастіші причини такого стану:
- активні розмови під час прийому їжі або пиття;
- потрапляння частин знімних зубних протезів в органи дихання;
- дрібні предмети, з якими граються діти тощо.
Непрохідність дихальних шляхів буває:
- частковою — постраждалий кашляє, проте може зробити вдих і видих, хоча із утрудненням;
- повною — постраждалий не може зробити ані вдих, ані видих, не може розмовляти, кашляти. Обличчя стає синьо-багрового кольору, постраждалий може хапатися за горло, панікувати, метушитися.
Перша допомога
ПРИ ЧАСТКОВІЙ ДИХАЛЬНІЙ НЕПРОХІДНОСТІ – спонукати постраждалого до відкашлювання, наприклад сказати: «Відкашлюйтесь, добре прокашлюйтесь!»
ПРИ ПОВНІЙ ДИХАЛЬНІЙ НЕПРОХІДНОСТІ – зробити 5 сильних прямих ударів в області між лопатками.
Здійсніть до 5 сильних прямих ударів по спині в області між лопаток. Для цього станьте позаду і збоку від постраждалого, нахиліть його уперед, утримуючи рукою від падіння, і здійсніть 5 сильних прямих ударів.
Якщо після цього сторонній предмет не вийшов з дихальних шляхів, зробіть 5 прийомів Геймпліха.
Метод Геймпліха – поштовхи у верхню частину живота. Станьте позаду від постраждалого, розмістіть руки на верхній частині живота: кулак однієї руки утворює площину на верхній частині живота, другою рукою охопіть першу, і зробіть до 5 енергійних й глибоких поштовхів у живіт постраждалого у напрямку вглиб і вгору.
Якщо дихання не відновилося, почергово повторюйте ці прийоми.
Якщо дихання відновилося – викличте спеціалістів, аби пересвідчитися, що прийоми не завдали травматизації й сторонній предмет повністю вийшов з дихальних шляхів.
Якщо під час почергового повторювання прийомів постраждалий втратив свідомість, викличте 103 та перейдіть до серцево-легеневої реанімації.
Для наглядності перегляньте відео першої допомоги при дихальній непрохідності
Джерело: Товариство Червоного Хреста України