Касетні снаряди: що це таке та як від них уберегтись
рф з перших днів повномаштабного вторгення в Україну нехтує правилами ведення війни і грубо порушує норми міжнародного права. Не маючи значного успіху у цій війні, росіяни навмисне цілять по цивільним об'єктам та мирному населенню. Зокрема, правозахисні організації мають численні докази використання росією касетних бомб в Україні.
Касетний боєприпас — це вид авіабомби, яка має тонкі стінки. Вона складається з наконечника, корпусу, пустотілої форми-оболонки. Цю форму наповнюють дрібними осколками, авіамінами, мінами різного призначення (протитанкові, протипіхотні, запальні). В одному боєприпасі загальна маса такого небезпечного начиння може становити до 10 кг.
Касетні бомби можуть скидати з літаків або вистрілювати у вигляді снаряду, наприклад, з гаубиці, гармати або реактивної системи залпового вогню. Внаслідок детонації сотні мінібомб розлітаються на величезні площі — розміром від кількох футбольних полів до гектара.
А жертвами цієї неприцільної зброї часто стають не військові, а цивільне населення.
Існує кілька різних типів касетних бомб:
- запалювальні — використовуються для підпалу об'єктів, містять напалм або білий фосфор, протитанкові і протипіхотні елементи, саме такі касетні бомби під назвою «Хлібний кошик Молотова» застосовував Радянський Союз взимку 1939-1940 років;
- протитанкові — авіабомби, що знаходяться всередині, мають кумулятивні боєголовки, які пробивають броню бронемашини чи танка;
- протипіхотні — використовуються осколкові бомбочки, які розраховані на знищення м'яких об'єктів;
- мінувальні — мінні боєприпаси вибухають не одразу, а ведуть себе як звичайні наземні міни;
- протиаеродромні — розраховані на проникнення через бетон перед вибухом, щоб знищити чи значно ушкодити поверхню злітно-посадкової смуги;
- хімічні — протягом 1950-1960-х років у Радянському Союзі розробляли касетні бомби для поширення хімічної зброї.
Чи завжди міни з касетної бомби вибухають після скидання?
Касетна бомба має не лише неймовірну вибухову силу, а й таїть ще й приховану загрозу. З певних причин (наприклад, через недосконалий механізм детонатора) лише 40% снарядів, які випускаються з оболонки, вибухають одразу. Решта здатні глибоко занурюватися в ґрунт і довгий час там зберігатися без детонації, вибухаючи при контакті зі сторонніми предметами.
Як запобігти ураженню касетною бомбою?
- Якщо ви побачили міну, яка не вибухнула після детонації касетної бомби, відійдіть на безпечну відстань (не менше 100 м) і не підпускайте до вибухонебезпечного предмету інших людей та дітей.
- В жодному разі не піднімайте з землі жодних незнайомих вам предметів. Бойові елементи часто вибухають при падінні, але можуть вибухнути пізніше, в руках — від найменшого руху чи дотику. Уся увага дітям і підліткам – не дайте їм підняти що-небудь з під ніг.
- Повідомте поліцію або рятувальників про небезпечну знахідку, зазначте точну адресу її перебування. Дочекайтеся прибуття спеціалістів та вкажіть місце, де ви побачили міну від касетної бомби.