Людям із порушенням зору
Побудовано на платформі
Повернутися до новин

Спротив громадян України в окупованому Криму

Спротив триває
19.11.2024
Мешканці тимчасово окупованого Криму продовжують чинити невтомний опір російським окупантам, демонструючи мужність, віру в Україну та у неминуче звільнення півострова.
 
Продовжуємо інформувати про суспільні настрої жителів Криму та про людей, які руйнують наративи російської пропаганди, в нашій рубриці #рух_спротиву, спільно із Центром національного спротиву (Спротив).
 
Росія не припиняє переслідувати жителів Криму через проукраїнську позицію та прояви української та кримськотатарської ідентичності. Щоб придушити спротив та небажання людей миритись з окупацією, рф ще у 2022 році ухвалила поправки до кримінального та адміністративного кодексів, що передбачає відповідальність за так звану “дискредитацію збройних сил рф”. Показовими є такі нещодавні випадки:
 
Мешканець Армянська у соцмережах публікував патріотичні пости та висловлював підтримку діям Збройних сил України. Окупанти затримали чоловіка, змусили просити вибачення на відео, окупаційним “судом” призначено штраф у розмірі 30 тисяч рублів (дві мінімальні зарплатні).
 
Мешканка Сімферополя розміщувала в соцмережах українські пісні та висловлювала підтримку дій ЗСУ. Жінку затримали окупанти, змусили просити вибачення на відео, і передали матеріали справи до незаконного “суду”.
 
В окупованій Феодосії окупанти затримали чоловіка за татуювання у вигляді українського тризуба. Чоловіка змусили просити вибачення на відео, окупанти склали адміністративний протокол та направили матеріали до незаконного “суду”.
 
В окупованому Сімферополі окупанти затримали юриста Рустема Кямілєва, який продовжує захищати та консультувати мешканців півострова, які опинилися в зоні ризику. На нього склали два адмінпротоколи за репости у соцмережах проукраїнських постів та постів з критикою агресивних дій росії. Окупаційний “суд” оштрафував юриста на 50 тисяч рублів та заарештував на 10 діб.
 
В тимчасово окупованому Джанкої окупанти затримали та побили незрячого Ігоря Нікітенка за критику дій окупаційної адміністрації та його відео на ютубі зі словами про “ватну публіку яка розповідає про прогрес”. Окупаційний “суд” оштрафував чоловіка на 10 тисяч рублів.
Щодня свій спротив окупантам демонструють і організовані рухи спротиву, які набрали силу після повномасштабного вторгнення росії в Україну у 2022 році:
 
Активісти руху спротиву “АТЕШ” продовжують розвідувати військові об'єкти окупантів, зокрема ППО у Севастополі та відновлене військове містечко в Новоозерному. Активісти фіксують посилення контролю окупантів над залізничними коліями в намаганні боротися з потенційними диверсантами, і повідомляють про навчання найманців з африканських країн та Куби на полігоні “Козачий” у Севастополі. Також вони фіксують будівництво нових оборонних споруд в Севастополі, призначених для захисту бухт та збереження суден, що обслуговують Чорноморський флот рф, що може вказувати на прагнення окупантів повернути свої військові кораблі у місто. Також активісти руху повідомляють про плани окупантів створити бригаду “БАРС-Крим”, через нестачу добровольців представникам окупаційних адміністрацій вже наказано формально вступити до “БАРСу” для його популяризації.
 
Активісти руху “Жовта Стрічка” продовжують чинити спротив окупантам в Криму, знищують примірники пропагандистських матеріалів та поширюють патріотичну символіку в окупованих містах півострова, зокрема в Ялті, Сімферополі, Севастополі, Бахчисараї, Євпаторії, Гаспрі та Форосі.
 
Активісти “Кримських бойових чайок” продовжують викривати особисті дані колаборантів та російських військових злочинців в окупованому Криму. Також вони повідомляють про загибель внаслідок вибуху автівки в Севастополі Валєрія Транковського, начальника штабу 41-й бригади ракетних кораблів чф, та про руйнування мосту через залізничну колію поблизу села Маслове Джанкойського району.
 
Рух спротиву “Зла Мавка” продовжує вести свої щоденники, поширювати щотижневик, де розкриваються злочини окупантів, та патріотичну символіку. Активістки похизувалися масовою акцією у Сімферополі, під час якої було розповсюджено сотні наліпок з меседжами: "Крим – це Україна", "Геть окупантів" та "Слава ЗСУ!". Також у день звільнення Херсона активістки багатьох тимчасово окупованих міст, зокрема Сімферополя та Севастополя, залишили гарбузи на вулицях, символічно кажучи "ні" окупантам в українських містах.
Не варто забувати й про політв’язнів, які навіть в нелюдських умовах ув’язнення демонструють незламність та спротив окупаційному режиму. Станом на початок листопада російська окупаційна адміністрація незаконно утримує 218 осіб, з яких 132 — представники кримськотатарського народу.
 
Засудженого кримчанина Мурата Кадирова утримують у важких умовах у місті коряжма архангельської області рф, де він стикається з численними порушеннями прав і тиском з боку адміністрації. Політв’язень, який страждає на остеохондроз, змушений працювати, крім цього, у нього забрали всі ліки, та постійно водять до психолога та на допити.
 
 Кримчанин Азіз Ахтемов, засуджений окупантами до 13 років ув’язнення, зараз перебуває на двотижневому карантині в колонії у місті рубцовськ алтайського краю рф. Перед переведенням в рубцовськ Ахтемов пройшов кілька етапів із різних слідчих ізоляторів: після ув'язнення у єнісейську він був переведений до СІЗО-1 красноярського краю, а згодом до ізоляторів у новосибірську та барнаулі.
 
 Верховний суд росії залишив чинним вирок суду попередньої інстанції фігурантам “справи кримських мусульман” Сервету Газієву, Аліму Карімову, Сейрану Муртазі та Ерфану Османову, яких незаконно засудили до 13 років позбавлення волі. Вирок у рамках цієї справи було скасовано тільки Джемілю Гафарову у зв'язку з його смертю у в'язниці. 61-річний політв’язень помер 10 лютого 2023 року від серцево-судинної недостатності через недбалість лікарів та керівництва в’язниці.
 
Про посилення спротиву свідчать і нові незаконні адміністративні провадження в окупаційних судах Криму за статтею про так звану “дискредитацію зс рф”. Станом на 8 листопада 2024 року зафіксовано 1047 випадків надходження матеріалів складених за ст. 20.3.3 до окупаційних судів у Криму та інших окупаційних органів. У 928 випадках було винесено постанову про накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу або приєднано до іншої справи та винесено сукупне незаконне рішення. У 31 випадку розгляд матеріалів продовжується. За ознакою статі 401 (43%) постанов винесено щодо жінок, та 525 (57%) – щодо чоловіків. Загалом сукупний розмір застосованих штрафів вже складає щонайменше 26,4 млн російських рублів.
 
Дякуємо кожному та кожній за виявлену сміливість та чітку громадянську позицію. Крим – це Україна, і ми боремося разом, щоб якнайшвидше звільнити Крим, а нашим громадянам, що вимушені жити в окупації з – відчуття безпеки.
 
Слава Україні!
2024 © Усі права захищено
Слідкуйте за новинами
Побудовано на платформі

Для забезпечення зручності у користуванні цим сайтом деякі сервіси використовують технологічні особливості, а саме - cookie. Таке функціональне рішення дозволить вам не вводити одну і ту ж інформацію кожен раз, коли ви повертаєтесь на цю сторінку, або переходите з однієї сторінки на іншу тощо. Залишаючись, ви даєте згоду на використання cookie.  Докладніше