Спротив громадян в окупованому Криму
Спротив триває
Кожного дня, попри утиски та репресії, наші співгромадяни в тимчасово окупованому Криму відважно продовжують чинити невтомний опір російській окупації, демонструють свою незламність, віру в деокупацію та в Україну.
Продовжуємо інформувати про суспільні настрої жителів Криму та про людей, які руйнують наративи російської пропаганди, в нашій рубриці #рух_спротиву, спільно із Центром національного спротиву (Спротив).
Росія не припиняє переслідувати жителів Криму через проукраїнську позицію та прояви української та кримськотатарської ідентичності. Щоб придушити спротив та небажання людей миритись з окупацією, рф ще у 2022 році ухвалила поправки до кримінального та адміністративного кодексів, що передбачає відповідальність за так звану “дискредитацію збройних сил рф”. Показовими є такі нещодавні випадки:
Мешканець Сімферополя у соціальних мережах розміщав патріотичні пости та українську символіку. Окупанти затримали чоловіка, змусили просити вибачення на відео, склади протокол та передали до окупаційного “суду”.
Мешканка Феодосії в месенджерах критикувала окупантів та висловлювала підтримку діям Сил Безпеки і Оборони України. Окупанти затримали жінку, склали протокол і передали матеріали до окупаційного “суду”.
Мешканка Сімферополя опублікувала в соціальних мережах відео з критикою російської пенсійної реформи та допис із запитанням “навіщо нам Крим і Донбас за таку непомірну ціну?”. Окупанти затримали пенсіонерку, окупаційний “суд” зобов'язав її сплатити штраф у розмірі 40 тисяч рублів за “дискредитацію армії рф”.
Щодня свій спротив окупантам демонструють і організовані рухи спротиву, які набрали силу після повномасштабного вторгнення росії в Україну у 2022 році:
Активісти руху спротиву “АТЕШ” продовжують розвідувати військові об'єкти окупантів, зокрема вони виявили систему Панцир С-1, яка закриває ключові об'єкти окупантів в Севастополі, та фіксують зміцнення берегової лінії біля Євпаторії окопами, вогневими точками та опорними пунктами. Для роботи та чергування на фортифікаційних спорудах окупанти активно залучають строковиків. Також активісти повідомляють, що окупанти виводять ППО з Євпаторії задля захисту Керченського мосту.
Активісти руху “Жовта Стрічка” продовжують чинити спротив окупантам в Криму, знищують примірники пропагандистських матеріалів та поширюють патріотичну символіку в окупованих містах півострова, зокрема в Севастополі, Сімферополі та Ялті. Також активісти підійняли синьо-жовтий прапор на найвищу точку Байдарської яйли – Ільяс-Кая, та анонсували на День Гідності та Свободи проведення всеукраїнської акції “Жовта
Стрічка” на підтримку громадянського спротиву українців в окупованих росією територіях.
Активісти “Кримських бойових чайок” продовжують викривати особисті дані колаборантів та російських військових злочинців в окупованому Криму.
Рух спротиву “Зла Мавка” продовжує вести свої щоденники, поширювати щотижневик, де розкриваються злочини окупантів, та патріотичну символіку. В Севастополі активістки знову залишили гарбузи з посланнями на вулицях, символічно кажучи "ні" окупантам.
Не варто забувати й про політв’язнів, які навіть в нелюдських умовах ув’язнення демонструють незламність та спротив окупаційному режиму. Станом на 21 листопада російська окупаційна адміністрація незаконно утримує 218 осіб, з яких 132 — представники кримськотатарського народу.
Кримськотатарський активіст Руслан Нагаєв, засуджений окупаційним “судом” до 13 років позбавлення волі у справі “кримських мусульман”, вже тиждень перебуває в одній з лікарень архангельська на території рф, яка не є профільною для його стану. У Руслана є хронічне захворювання, яке перейшло у запальну стадію.
Засуджений окупаційним “судом” на 8,5 років позбавлення волі офіцер запасу ВМС України Олексій Кисельов перебуває на етапі в СІЗО мурманська вже кілька тижнів.
Кримськотатарський активіст Сервер Мустафаєв, незаконно засуджений окупаційним “судом”, знаходиться в умовах СУУ (суворі умови утримання): не може вільно виходити на свіже повітря, на прогулянку він виходить лише у супроводі конвою та постійно перебуває у приміщенні. Це негативно впливає на його здоров'я, через нестачу сонячного світла у чоловіка виник дефіцит вітаміну D та погіршується стан зору.
Незаконно затриманих окупантами Азіза Азізова, Рустема Османова, Мемета Люманова та Мустафу Абдураманова доправили в СІЗО-1 російського ростові-на-дону. Перше судове засідання у справі “шостої бахчисарайської” групи відбудеться 25 листопада в Південному окружному військовому суді рф.
Про посилення спротиву свідчать і нові незаконні адміністративні провадження в окупаційних судах Криму за статтею про так звану “дискредитацію зс рф”. Станом на 8 листопада 2024 року зафіксовано 1047 випадків надходження матеріалів складених за ст. 20.3.3 до окупаційних судів у Криму та інших окупаційних органів. У 928 випадках було винесено постанову про накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу або приєднано до іншої справи та винесено сукупне незаконне рішення. У 31 випадку розгляд матеріалів продовжується. За ознакою статі 401 (43%) постанов винесено щодо жінок, та 525 (57%) – щодо чоловіків. Загалом сукупний розмір застосованих штрафів вже складає щонайменше 26,4 млн російських рублів.
Дякуємо кожному та кожній за виявлену сміливість та чітку громадянську позицію. Крим – це Україна, і ми боремося разом, щоб якнайшвидше звільнити Крим, а нашим громадянам, що вимушені жити в окупації з – відчуття безпеки.
Слава Україні!