Хто такий викривач корупції та як отримати цей статус?
Закон України «Про запобігання корупції» визначає викривача як фізичну особу, яка повідомляє про корупційні правопорушення, отримавши цю інформацію у межах своєї професійної, наукової чи іншої діяльності.
Важливо: якщо повідомлення не відповідає визначеним критеріям, особа отримує статус заявника відповідно до кримінального-процесуального законодавства або Закону України «Про звернення громадян».
Детальніше про правовий статус викривача — у роз'ясненні НАЗК за посиланням (http://surl.li/prcczc ).
На сьогодні в Україні вже понад 70 людей мають офіційний статус викривача, а до Єдиного порталу повідомлень викривачів надійшло понад чотири тисячі повідомлень про можливі корупційні правопорушення.
Крім того, соціологічні дослідження також підтверджують позитивну динаміку у ставленні суспільства до викриття корупційних схем. Опитування «Стан корупції в Україні 2023: сприйняття, досвід, ставлення (https://is.gd/fFKyGQ )» зафіксувало значне зростання рівня суспільного схвалення громадян, які повідомляють про корупцію до уповноважених органів – з 71% у 2021 році до 81% у 2023 році.
Одним із найбільш ефективних і безпечних каналів для подачі повідомлень є Єдиний портал повідомлень викривачів (https://whistleblowers.nazk.gov.ua/#/ ). Методичні рекомендації щодо його використання доступні за посиланням (http://surl.li/rmohit ).
Джерело: Херсонська обласна державна адміністрація