Уряд продовжив карантин в Україні до 31 грудня 2021 року
Кабінет Міністрів України продовжив карантин в Україні до 31 грудня 2021 року.
Він передбачає чотири рівні епідемічної небезпеки: зелений, жовтий, помаранчевий та червоний.
Кожен рівень має правила та норми, які визначені у Постанові Кабміну №1236.
З 23 вересня на всій території України було встановлено “жовтий” рівень. Ухвалює рішення про запровадження “жовтого” або “червоного” рівнів Державна комісія ТЕБ та НС.
“Помаранчевим” регіон стає автоматично, якщо має перевищений один із індикаторів, що стосується рівня госпіталізацій, зайнятості ліжок з підведеним киснем, тощо.
Рішення щодо скасування “червоного” рівня ухвалюється Державною комісією з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій у разі досягнення регіоном показників, які характеризують відсутність ознак, які б відповідали вказаному рівню.
Наразі "жовтий" рівень діє в Кіровоградській, Тернопільській, Чернівецькій областях.
"Помаранчевий" – у Закарпатській, Полтавській, Харківській областях.
“Червоний" – на території м.Київ, Вінницькій, Волинської, Дніпропетровської, Донецької, Житомирської, Запорізької, Івано-Франківської, Київської, Луганської, Львівської, Миколаївської, Одеської, Рівненської, Сумській, Херсонській, Хмельницької, Черкаської та Чернігівської областей.
Правила роботи під час карантину
Кожен із рівнів епіднебезпеки передбачає ряд обмежень, які встановлються в регіоні.
У межах “жовтого” рівня заборонено, зокрема:
- проведення масових заходів за участю більш як 1 особи на 4 кв. м площі будівлі або території,
- заповненість кінозалів та залів інших закладів культури понад 50% місць,
- заповненість спортзалів і фітнес-центрів не більше ніж 1 особа на 10 кв. метрів тощо.
Заклади освіти працюватимуть за такими умовами:
- дитячі садки та 1-4 класи шкіл працюватимуть стаціонарно,
- 5-12 класи шкіл та інші заклади освіти вимагатимуть особливих умов. Для роботи у звичному режимі понад 80% персоналу закладу освіти мають бути щепленими хоча б одною дозою вакцини проти COVID-19.
Водночас вимоги до “жовтого” рівня є пом’якшеними для вакцинованих.
Обмеження “жовтого” рівня епіднебезпеки не будуть застосовуватися, якщо всі учасники (відвідувачі) та усі організатори масових заходів, працівники кінотеатрів, театрів, музеїв чи інших культурних закладів, спортзалів та басейнів матимуть хоча б одне щеплення від COVID-19.
“Червоний” рівень епіднебезпеки передбачає ряд обмежень, які запроваджуються в регіоні.
Зокрема, забороняється:
- робота закладів громадського харчування, окрім адресної доставки та замовлень навинос,
- робота ТРЦ та інших розважальних закладів, кінотеатрів, театрів тощо,
- робота закладів освіти, окрім дитячих садків і початкових класів шкіл,
- робота непродовольчих ринків і магазинів, спортзалів, басейнів і фітнес-центрів,
- проведення масових заходів, окрім офіційних спортивних заходів і матчів командних ігрових видів спорту без глядачів,
- робота закладів культури, окрім історико-культурних заповідників, проведення кіно- та відеозйомки.
Важливо, що вказані обмеження не будуть діяти у тих випадках, якщо 100% співробітників (організаторів) та відвідувачів (учасників) вказаних закладів (заходів) будуть повністю імунізовані та матимуть зелений COVID-сертифікат, негативний результат ПЛР-тестування чи експрес-тестування на антиген (дійсний 72 години) або сертифікат про одужання.
Робота банків, АЗС, ветеринарних магазинів, аптек та всіх продовольчих магазинів на всіх рівнях не обмежується, проте обов’язковим залишається дотримання протиепідемічних правил.
Водночас, місцева влада на “помаранчевому” та “червоному” рівнях може ухвалювати додаткові заходи щодо посилення протиепідемічних правил в регіоні.
Правила пасажирських перевезень
З 21 жовтня набули чинності нові правила перевезень пасажирів між регіонами із “жовтим”та “червоним” рівнями епіднебезпеки.
Кого стосуються?
- Пасажирів під час поїздок автомобільним транспортом на автобусних маршрутах, авіаційним та залізничним транспортом міжобласного сполучення.
Що передбачають?
- Наявність у пасажира одного із документів:
- формлений на порталі “Дія” або в однойменному додатку “жовтий” чи “зелений” міжнародний чи внутрішній COVID-сертифікат на підставі отримання однієї дози вакцини або повного курсу вакцинації;
- іноземний COVID-сертифікат про щеплення вакцинами, які включені ВООЗ до переліку дозволених для використання в надзвичайних ситуаціях;
- документ про отримання однієї дози вакцини – форма 063-О, яку можна отримати одразу після процедури у лікаря, який проводив щеплення;
- Міжнародне свідоцтво про вакцинацію, яке буде чинним рік від дати останнього щеплення. Його можна оформити у лікаря, що проводив щеплення в пункті щеплення закладу охорони здоров'я, або в сімейного лікаря;
- негативний результат ПЛР-тесту або експрес-тесту на COVID-19, чинні 72 години від часу здавання матеріалу на аналіз;
- сертифікат на підставі одужання.
Яка відповідальність за відсутність документів?
- Відповідальність за наявність відповідного документу на автобусних маршрутах несе пасажир, у залізничному та авіатранспорті – перевізник.
- Перевізник зобов’язаний проінформувати пасажирів про те, що у них має бути один із необхідних документів.
- У випадку, якщо під час перевірки уповноважених органів у пасажира не виявиться одного із потрібних документів йдеться про відповідальність за статтею 44-3 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
На кого не поширюються нові правила?
- Норма про наявність документу про щеплення або негативного тесту не стосується неповнолітніх.
- На перевезення легковими автомобілями, якщо кількість пасажирів там не більше п’яти (без врахування дітей до 14 років). Водночас, дозволяється більша кількість пасажирів за умови, що вони є членами однієї сім’ї.
Правила проведення масових заходів
Залежно від рівня епіднебезпеки, який встановлений у регіоні правила дещо різняться.
“Жовтий” рівень:
- Масовий захід можна провести лише за умови розміщення не більше однієї особи на 4 кв. метри або наповненості залів не більше ніж на дві третини місць.
- Вказані обмеження не будуть застосовуватись, якщо всі учасники та організатори заходу мають документ про отримання хоча б однієї дози вакцини проти COVID-19 або негативий ПЛР-тест чи експрес-тест на COVID-19, чинний 72 години.
- Дотримання маскового режиму – обов’язкове.
“Червоний” рівень:
- Масовий захід можна провести лише, якщо у всіх учасників та організаторів є документу про повний курс вакцинації проти COVID-19 або негативий ПЛР-тест чи експрес-тест на COVID-19, чинний 72 години.
- Дотримання маскового режиму – обов’язкове.
Джерело: МОЗ України